logo logo

مکانيزم اثر  بوتاکس چيست؟
ماهيچه‌ها براي فعاليت و شروع انقباض بايد از اعصاب دستور بگيرند. فرمان عصبي بواسطه ماده اي شيميايي بنام استيل کولين به ماهيچه مي‌رسد. بوتاکس از ترشح اين ماده جلوگيري مينمايد.  در اين حالت عضله ديگر منقبض نشده وضعيف ميشود.
آيا فلج شدن عضله بعد از بوتاکس هميشگي است؟
خير. اثر اين دارو بين دوتا شش ماه مي‌باشد و پس آن ترشح استيل کولين مجددا آغاز شده و عضله شروع به حرکت و انقباض مي‌کند.
بوتاکس چه کاربردهايي دارد و براي زيبايي صورت در چه مناطقي استفاده مي شود؟
هر جا که انقباض بيش از حد عضله مشکل ساز باشد مي توان از بوتاکس براي ضعيف کردن عضله استفاده کرد. مثلا اسپاسم هاي عضلات در دست يا پا ممکن است باعث اختلال در عملکرد آن عضو شده و يا اسپاسم هاي عضلات در سر و صورت باعث بروز يا تشديد سردردهاي ميگرني شود. در اين موارد با تزريق بوتاکس در عضله مربوطه بيماري کنترل مي شود. ولي کاربرد بوتاکس محدود به عضلات نبوده و در مواردي براي کاهش تعريق درزير بغل، کاهش ترشحات غدد بزاقي، و... نيز استفاده مي شود.
کاربرد بوتاکس براي زيبايي صورت در مواردي است که انقباض عضله به ايجاد چين و چروک صورت کمک مي کند. بهترين مکانها براي تزريق بوتاکس، پيشاني (مخصوصا خط اخم) و اطراف چشمها است. بوتاکس را براي نواحي ديگر صورت مانند اطراف لبها، چانه و اطراف بيني نيز مي توان استفاده کرد ولي بايد با احتياط استفاده شود زيرا احتمال نتيجه نامطلوب در اين نواحي بيشتر است.
بوتاکس براي چه افرادي مناسب است؟
اگر به صورت افراد دقت کنيد بعضي از چينهاي صورت در حالت عادي به طور دائم ديده مي شوند به اين نوع چينها، چينهاي استاتيک گفته مي شود. بعضي از چينها در حالت عادي ديده نمي شوند و در حالت خنده يا اخم خود را نشان مي دهند به اين چينها، چينهاي ديناميک گفته مي شود. بوتاکس بهترين اثر را در چينهاي ديناميک نشان ميدهد بنابراين افرادي که اين نوع چينها را دارند نتيجه بهتري مي گيرند.
مدت زمان اثر بوتاکس چقدر است؟
مدت زمان تاثير بوتاکس به طور متوسط 3 تا 6 ماه است ولي بايد به خاطر داشت که در هر فرد حجم عضلات و قدرت آنها با فرد ديگر فرق دارد و از اين نظر افراد به سه دسته تقسيم مي شوند. در دسته اول فرد داراي عضلات ضعيفتر بوده و چينهاي نسبتا سطحي دارد. در اين دسته گاهي اثر بوتاکس تا يک سال هم باقي مي ماند. در دسته دوم فرد داراي عضلات بسيار قوي بوده و داراي چينهاي بسيار عميق مي باشد. در اين حالت ممکن است اثر بوتاکس 1 تا 2 ماه بيشتر دوام نداشته باشد. دسته سوم نيز حد بينابين دو دسته فوق است ومعمولا اثر بوتاکس 3 تا 6 ماه مي ماند. اگر مي خواهيد اثر بوتاکس در شما بيشتر بماند بهتر است در دفعات اول بين تزريق بوتاکس زياد فاصله نباشد. 
  بوتاكس هر چند وقت يكبار بايد تكرار شود؟
بسته به طول مدت اثر آن دارد؛ به اين ترتيب كه اگر در كسي اثر آن كوتاه تر باقي ماند، قاعدتا تزريقات در فواصل كوتا هتر و در مواردي كه اثر دارو طولانيتر مي ماند، فاصله تزريق ها طولاني تر مي ماند بايد توجه داشت كه چون عضله فلج شده به تدريج لاغر ترمي شود بنابراين پس از مدتي به خصوص در عضلات ظريف پيشاني تاثير دارو طولاني است.
 
تزريق بوتاکس بيشتر براي چه نواحي توصيه ميشود؟
مناسب ترن جائي‌ که بوتاکس تزريق ميشود پيشاني است. با تزريق در اين منطقه مي‌توان خطوط عميقي که بين دو ابرو ايجاد ميشود که به آنها خط اخم گفته ميشود و همچنين خطوط عرضي پيشاني را برطرف کرد. بعلاوه خطوط ريز کنار چشم هم خيلي‌ خوب به اين تزريق جواب ميدهند. چنانچه انتخاب بيمار و روش تزريق صحيح باشد نتايج براي اين نقاط بسيار درخشان و راضي‌ کننده است.
 آيا مي‌توان با تزريق بوتاکس در اين ناحيه به بالا بردن ابرو هم کمک کرد؟
بلي، چنانچه تزريق بوتاکس بروش خاصي‌ انجام شود، کناره هاي ابرو به سمت بالا ميرود که البته اين امر مطلوب بسياري از افراد بخصوص خانم هاست.
 آيا در گردن هم مي‌توان از بوتاکس سود برد؟
ماهيچه نازکي بنام پلاتيسما به زير پوست گردن مي‌چسبد که به مرور زمان و با افزايش سنّ فعاليت و انقباضش بيشتر و ضخيمتر ميگردد. اين امر سبب بوجود آمدن خطوط برجسته اي در دوطرفه خط وسط گردن ميشود و به فرد ظاهري مسن ميدهد. تزريق بوتاکس در چند نقطه اين ماهيچه باعث شل شدن آن و در نتيجه آزاد گرديدن پوست شده و گردن سفتتر و جوانتر به نظر ميرسد.
تزريق بوتاکس براي درمان سردرد هاي ميگرني:
 سردردهاي «تنشني» ( فشاري ) ، ميگرن ، و سردردهاي خوشه اي اکثرا" به تزريق بوتاکس جواب مي دهند. تزريق بوتاکس براي اين سردردها تکنيک هاي خاصي دارد ولي جالب آنکه بسياري افرادي که به اين سردردها مبتلا بوده اند و براي رفع چين و چروک هاي صورت بوتاکس تزريق کرده اند هم اظهار مي دارند که تا مدت قابل توجهي سردردشان از بين رفته است! درعمل ابتدا بايد ساير روش هاي درمان سردرد امتحان شود و اگر بي نتيجه بود آنگاه مي توان درمان با بوتاکس را مدنظر قرارداد.
بوتاکس در چه مواردي نبايد مصرف شود؟
الف- کسانيکه سابقه حساسيت به اين دارو را دارند وافراد دچار حساسيت به پروتئين شير گاو.
ب- کسانيکه بيماريهاي عفوني و التهابي فعال در صورت و اطراف آن دارند.
ج- حاملگي‌ و شيردهي
د- ابتلا به برخي‌ بيماريها ي عصبي و رواني‌
ه- مصرف برخي‌ داروها مخصوصا داروهاي قلبي
و- در کساني‌ که پوست خيلي‌ ضخيم يا چين و چروک عميق دارند نتيجه‌ چندان مطلوبي ندارد.
     ادرس مطب : قزوين ، بلوارمدرس( شمالي )، نبش کوچه سعادت  (جنب مسجد محمد رسول الله )، ساختمان پزشکان رسول مهر .

      روز هاي زوج(شنبه ، دوشنبه ،چهارشنبه )عصر، ساعت 3 تا 8.5.

     تلفن:     02833343710  _ تماس با منشي از طريق SMS با تلفن  09394731875 

Telegram : @mnamazifar

Instagram : dr.namazifar

 


© 2011 samanearta | طراحی صفحات وب