logo logo

 
_عمل جراحي زيبايي بيني يا رينوپلاستي (Rhinoplasty) شايعترين عمل پلاستيک صورت است که تغييرات عميقي نه تنها در توازن صورت بلکه در شخصيت واعتماد به نفس فرد ايجاد ميکند. 
_ اين عمل مي تواند اندازه بيني شما را کاهش يا افزايش دهد، شکل نوک بيني يا قسمت فوقاني آن را تغيير دهد، سوراخهاي بيني را باريک يا پهن کند و زاويه بين بيني و لب بالا را تغيير دهد. همچنين با اين عمل مي توان نقص هاي مادرزادي بيني و بعضي از مشکلات تنفسي را برطرف نمود.
_ در طي عمل جراحي پلاستيک بيني اشکالات مختلف بيني را مي توان برطرف کرد که براي مثال به موارد زير مي توان اشاره کرد:
بزرگ بودن اندازه بيني
قوزدار بودن بيني
افتادگي نوك بيني يا كم بودن زاويه بيني ولب
پهن بودن بيني 
بزرگ بودن سوراخ هاي بيني 
جعبه اي شكل بودن نوك بيني 
زياد بودن فاصله نوك بيني تا صورت 
دررفتگي تيغه بيني وغيرقرينه بودن بيني 
دو شاخه بودن نوك بيني 
دماغ زين اسبي متعاقب ضربه هاي قبلي ويا عمل جراحي انحراف تيغه بيني 
دفورميتي (بد شکلي )هاي بعدازعمل جراحي
مراحل اقدام عملي براي رينوپلاستي :
درملاقات اوليه، بيني شما ازنظر ظاهري و وضعيت تيغه بيني ، شاخك هاي داخل بيني و….. مورد معاينه قرار خواهد گرفت . درصورت لزوم براي شما آزمايش خون نيز درخواست خواهد شد.
معمولاً بستري موقت است.بيمارصبح در حالت ناشتا به بيمارستان مراجعه ميکند. عمل   با بيهوشي عمومي انجام ميشود و بيماربعد از عمل ،همان روز يا صبح روز بعد مرخص مي شود .
تکنيک عمل:
پوست بيني از اتصال خود به چارچوب استخوان و غضروف جدا مي شود، که جراح براي فرم مطلوب آن را شکل مي دهد. فرم دادن بستگي دارد به مشکل شما و تکنيک برگزيده جراح شما. سپس پوست به چارچوب جديد برگردانده مي شود. برخي جراحان از درون بيني بخيه مي زنند و در تکنيک عمل بيني باز، بخيه بيرون بيني زده مي شود.
 زمان مشخص شدن نتيجه عمل:
در ماههاي اول بعد از عمل،بيني ورم داشته و نتيجه نهايي  عمل بيني حدود شش ماه بعد از عمل مشخص ميشود. البتهدر مورد بيني هاي با پوست ضخيم (بيني گوشتي )  تا يک سال نيز ممکن است طول بکشد.
 
با عمل زيبايي بيني سعي مي شود اشکالات بيني برطرف شده وبيني به حالت نرمال و ايده ال نزديک شود.

مشخصات بيني نرمال وايدهال بدين صورت است:
 
1-نوک بيني در حالت نرمال و ايده ال گرد است وپهناي نوک بيني از از قسمت بالاي نوک بيني (ناحيه قوز بيني در نماي رخ) بيشتر است .
                                                                                                                 
                                               
2- شيب پره هاي بيني به سمت بيرون است و پهناي قسمت پايين (قاعده بيني ) از ناحيه بالاي بيني بيشتر است . و در کل بيني در نماي روبرو حالت پنجي (به شکل عدد پنج فارسي) است.(شکل بالا).
 
3-پهناي قسمت قاعده بيني (يا فاصله گوشه پره هاي بيني از هم ) در حالت نرمال  تقريبا به اندازه پهناي عرض يک چشم وحدودا به اندازه يک پنجم پهناي عرض صورت است.      
                                       
4-خطوط زيبايي بيني (dorsal esthetic line) در حالت نرمال از ناحيه گوشه داخلي ابرو شروع شده ودر حين پايين امدن  کم کم به هم نزديک مي شوند  ودر نزديک  نوک بيني دوباره از هم فاصله مي گيرند .  اين دو خط در ناحيه قوز (dorsum) بيني کمي از هم فاصله دارند و به هم نمي چسبند . يعني ناحيه مياني بيني در نماي روبرو هميشه مقداري ضخامت داشته وخيلي باريک نمي باشد.
                                                                                                                                                  
  5-در حالت نرمال سوراخ هاي بيني در نماي روبرو حدود 2 ميليمتر معلوم است وبه شکل زير مي باشد .    
                                 
6-سوراخ هاي بيني از نماي پايين به صورت قطره اشکي ديده مي شود وپهناي سوراخ هاي بيني درقسمت پايين کمي بيشتر از ناحيه بالاي ان است .  
                                      
7- در حالت ايده ال در نماي نيم رخ قوز بيني(dorsum) در خانم ها حدود 3 تا 4 ميلي متر پشت خطي است که ريشه بيني را به نوک بيني وصل مي کند و نوک بيني کمي جلوترا ز ناحيه قوز بيني قرار گرفته هست و ناحيه قوزبيني (dorsum) يک قوس ملايم دارد .
                              
ناحيه قوز بيني در اقايان حدود 1تا 2 ميلي متر پشت اين خط است يا کاملا صاف بوده در امتداد اين خط مي باشد.    
8-   سوراخ هاي بيني در حالت نرمال در نماي نيم رخ حدود 2 تا4 ميلي متر ديده مي شود.
9-  زاويه بين بيني و لب در اقايان حدود 90 تا 95 درجه ودر خانم ها  حدود 95 تا 100 -110 درجه است ونوک بيني در خانم ها کمي رو به بالا مي باشد.
                                  
              
          
آيا عمل جراحي رينوپلاستي خطر دارد؟
در مورد اين عمل تبليغات فراوان، چه بر له يا عليه آن مي‌شود اما حقيقت آن است كه اگر فردي كه جهت عمل كانديدا مي‌شود به خوبي معاينه شود و موارد احتمالي آن بررسي و تكنيك مناسب انتخاب گردد، اين عمل عارضه مهمي در پي نخواهد داشت. معهذا انجام نادرست عمل، انتخاب نامناسب بيمار، كوچك كردن زياده از حد بيني، تخريب ساختارهاي محافظتي بيني (همانند برداشتن بيش از حد غضروف و استخوان) مسلماً عوارض زيادي را در بر خواهد داشت.
سن مناسب براي جراحي پلاستيک بيني چقدر است?
معمـولاً سن مناسب جهت عمل جراحي بيني 17سالگي است ولي در صورت کامـل بودن رشد جسمي در سنين پايين تر مثل ??سالگي هم امکان پذير است وحتي مواردي که به علت تغيير شکل يا انحراف شديد تيغه بيني انسداد کامل ايجاد شده در سنيـــن پايين تر هم جراحي محدود با دقت در عدم آسيب به مراکز رشد غضروف واستخوان قابل انجام است.
چه کساني شرايط عمل زيبايي بيني را دارند؟
بطور کلي تمام کساني که از نظر قلب و ريه و ديگر اعضاي حياتي سالم هستند مي توانند تحت عمل جراحي بيني قرار گيرند.
چه عوارضي اين عمل ميتواند داشته باشد؟
معمولا عمل رينوپلاستي عارضه مهمي ندارد.اگر عمل به درستي و به دست جراح باسواد و باتجربه انجام شود اعمال طبيعي بيني حفظ شده و عارضه اي به جا نمي گزارد.
آيا اصلاح انحراف تيغه بيني (عمل سپتو پلاستي ) و يا برداشتن « پوليپ » باعث زيبا تر شدن بيني هم مي شود ؟
خير . انجام اين اقدامات تنها باعث بهبود تنفس از راه بيني مي شودو معمولا با تغيير شکل محسوسي در بيني همراه نيست. اگر شخص خواهان زيباتر شدن بيني هم هست ، علاوه بر موارد فوق بايد جراحي زيبائي هم براي وي انجام شود.
آيا در دوران قبل از عمل توصيه هاي تغذيه اي خاصي وجود دارد ؟
بلي . براي کاهش کبودي و خونريزي توصيه مي شوداز حداقل يک هفته قبل ، ميوه و سبزي تازه فراوان استفاده شود و مصرف آجيل و مغز تخمه ، فندق ، پسته و ... کاهش يابد ( بخاطر تاثير سوء در انعقاد خون ) . افراد کم خون بهتر است از 2 ماه قبل  گوشت قرمز ،عدس و اسفناج بيشتري مصرف کنند و يا براي رفع کم خوني قرص آهن مصرف کنند.
در مورد بيني‌هاي گوشتي و استخواني :
كلاً در عمل جراحي بيني، ما اسكلت بيني بين استخوان و غضروف را دستكاري يا كوچك مي‌كنيم اما به پوست بيني كاري نداريم. بدين معنا كه بعد از تغيير ساختار اسكلتي، پوست بايد به مروز زمان با اين اسكلت جديد تطابق كند. مثلاً در مواردي كه بيني را كوچك مي‌كنيم، پوست كم‌كم جمع مي‌شود، كه هرچه پوست نازك باشد اين اتفاق سريع‌تر و هرچه پوست ضخيم‌تر باشد ديرتر روي مي‌دهد و در مورد پوست‌هاي خيلي ضخيم اين مسأله ممكن است هرگز رخ ندهد. بدين خاطر براي پوست‌هاي نازك، اصطلاح استخواني و براي بيني‌هاي داراي پوست ضخيم، اصطلاح گوشتي به كار برده مي‌شود كه البته به خاطر ارتباط راحت‌تر با مخاطبان است وگرنه انواع و اقسام ضخامت‌هاي پوست، از بي‌نهايت نازك تا بي‌نهايت ضخيم وجود دارد
 
 
1-در روز اول در تختخواب استراحت نماييد، سر حين خواب و استراحت  بالا باشد.

2-از روز دوم  به  بعد در طي روز موقعي که بيدار هستيد سعي کنيد بيشتر روي مبل بنشينيد و کمتر در حالت درازکش باشيد (در صورتي که ضعف نداريد) چون با دراز کشيدن  طولاني ، تورم  ناحيه سر وصورت بيشتر مي شود.

3-در صورت  وجود درد در ناحيه  بيني  به شماره منشي 09394731875  پيامک داده و موضوع  را اطلاع  دهيد.(احساس سنگيني خفيف در ناحيه بيني اشکالي ندارد )

4-گرفتگي بيني تا 2 هفته طبيعي  است ،روزي 5 بار در حالت نشسته بيني خود را با سرم  شستشو دهيد.(با سرنگ 10 سي سي سرم را کشيده  وبه هر سوراخ بيني 2 سرنگ  پر سرم وارد کنيد و از دهان يا حلق خارج نماييد) قطره  فنيل افرين هر 6 ساعت 4 قطره داخل  هر سوراخ بيني تا 4 روز بريزيد.

5-با پنبه  الکل  محل  بخيه  را روزي 2 بار تميز کنيد و سپس پماد موسپيروسين با گوش پاک کن  ناحيه بخيه هاي بيني و کمي داخل بيني بزنيد.

6-استفاده از يخ بر روي چشمها و گونه وييشاني در 48 ساعت اول در کاهش تورم و تغيير رنگ پوست موثر است(هر نيم ساعت 5 دقيقه يخ روي صورت ).در صورت ايجاد درد در ناحيه  خاص صورت  روي آن قسمت يخ استفاده نشود .هنگام  خواب يخ نياز نيست.

7-با دهان باز عطسه کنيد.

8-مي توانيد 24 ساعت بعد از عمل ،حمام برويد در صورت استفاده از ضد درد ،حتما بايد به شما در حمام گرفتن کمک شود تا زمين نخوريد،فقط گچ بيني آب نخورد و تنه ،صورت وموها را از پشت بشوييد.(کسي به شما در شستشو موها از پشت کمک کند)

9-در چند روز اول بعد از عمل ممکن است کمي ترشح از بيني خارج شود که بايد با دستمال پاک شود ولي نبايد به بيني دست زده شود.

10-هيچ وسيله اي را براي تميز کردن بيني داخل آن نکنيد.

11-بهتر است از غذاهاي سريع الهضم در 48-24  ساعت اول استفاده نماييد . غذاهايي که احتياج به جويدن طولاني مدت دارند را در يک هغته اول پس از عمل استفاده  ننماييد  محدوديت  ديگري  براي  غذا  نداريد.

12-از اعمالي که باعث حرکت شديد عضلات صورت مي شوند مانند گريه کردن،خنديدن  و صحبت کردن  زياد  در هفته  اول پرهيز نماييد.

13-دندان ها را به آرامي و با يک مسواک نرم،مسواک کنيد. از دستکاري لب بالا (براي جلوگيري از حرکت بيني )بپرهيزيد.

14-قسمت هايي از صورت  را که خارج از قسمتي است که چسب زده شده است را مي توانيد با پنبه مرطوب  تميز کنيد ولي چسبها نبايد خيس شوند.

15-در هفته اول بعد از عمل از لباسهايي که از عقب يا جلو باز مي شوند استفاده نماييد.

16-بعد از برداشتن  قالب بيني  توسط  پزشک ،مي توان از مواد آرايشي استفاده کرد مواد آرايشي شناخته شده اي  را که قبلا استفاده مي کرديد بکار بريد.

17-تا دو هفته  پس از عمل فين نکنيد ،مي توانيد ترشحات را بالا بکشيد تا وارد حلق شما شده و خارج شوند ولي نبايد فين کرد.

18-تا دو هفته پس از عمل از آسپرين  و بروفن (يا ترکيبات حاوي آنها) استفاده ننماييد.

19-از فعاليت شديد بدني پرهيز کنيد بيش از حد معمول استراحت  نماييد از فعاليت هاي ورزشي  و جنسي پرهيز کنيد ،راه رفتن سبک  را ميتوانيد  سه  روز بعد از عمل شروع نماييد ولي انجام  ورزشهاي ايروبيک ،کاهش وزن ،بلند کردن جسم سنگين  و ورزشهاي  کششي  بايد تا 6 هفته بعد از عمل به تاخير انداخته شوند.

20-حداقل بمدت 10-14 روز از مکالمه تلفني طولاني مدت و فعاليت اجتماعي شديد  پرهيز نماييد .

21-بمدت 2 ماه از شنا کردن بپرهيزيد.

22-بمدت 6 هفته  از مواجهه با نور آفتاب  يا وسايل برنزه کننده کاملا بپرهيزيد ،گرما باعث تورم بيني شما مي شوند  ونور آفتاب  مي تواند باعث تغيير رنگ پوست بيني شما شود.

23-بمدت 6-7 هفته از عينک طبي  آفتابي استفاده ننماييد، زيرا آنها روي بيني شما قرار ميگيرند ،ميتوانيد عينک را با چسب به پيشاني خود بچسبانيد تا روي بيني قرار نگيرد ، از لنزهاي تماسي مي توان 2-3 روز بعد از عمل استفاده نمود.

24-بيماران در صورت بروز مشکل  مي توانند به شماره منشي   09394731875  پيامک زده، پاسخ خود را دريافت کنند.

 
 

بعد از عمل هر يک روز در ميان مي توانيد به حمام برويد وبعد از خيس خوردن کامل چسب بيني ، ان را از روي يوست برداريد و با شاميو بچه يا صابون ملايم بيني خود را بشوييد . بعد از استحمام وخشک کردن بدين صورت چسب ميزنيد:

1- ابتدا يک چسب به ناحيه زير نوک بيني مي زنيد . زاويه چسسب زدن حدود 45 درجه نسبت به خط روي قوز(dorsum) بيني مي باشد ومستقيم موازي با ان نيست .

 

 

 

2- سيس يک چسب را از وسط (عرض) نصف مي کنيد وروي ناحيه نوک بيني مي زنيد .

 

 

 

3- مجددا يک چسب نيمه ديگر روي نوک بيني کمي بالاتر از چسب قبل مي زنيد .

 

4- سيس يک چسب کامل روي سطح بالاتر از نوک بيني مي زنيد . 

نکته :هيچ کدام از چسب ها را محکم نمي زنيد .

5-سِپس در ناحيه بالاتر از ان نيز چسب زدن را تکرار مي کنيد (بدون فشار).

 

 

     ادرس مطب : قزوين ، بلوارمدرس( شمالي )، نبش کوچه سعادت  (جنب مسجد محمد رسول الله )، ساختمان پزشکان رسول مهر .

      روز هاي زوج(شنبه ، دوشنبه ،چهارشنبه )عصر، ساعت 3 تا 8.5.

     تلفن:     02833343710  _ تماس با منشي از طريق SMS با تلفن  09394731875 

Telegram : @mnamazifar

Instagram : dr.namazifar

 


© 2011 samanearta | طراحی صفحات وب